Bemutatkozik a Bécsi Kék

2014.01.29. 
Bemutatkozik a Bécsi Kék

A legnépszerűbb középtestű fajta Magyarországon.

 

A Bécsi Kék már régóta egyik legismertebb és legelterjedtebb nyúlfajta Magyarországon.

1890-ben Schultz (nevű) bécsi tenyésztőnél jelent meg először, hogy két eltérő színű nyúl párosításból kék színű utódokat kapott. Ezután meg próbálták rögzíteni a kék színt. 1898-ban mutatták be először egy bécsi kiállításon ezt a fajtát.

becsi_kek1.jpg

Voltak köztük közép és sötétkék színűek és kissé hosszú szőrű egyedek. A testtömegük jóval meghaladták a mai Bécsi Kékét, inkább óriásnak volt betudható a 6-7 kg-os testtömegével. A tenyésztő szerette volna, ha elnevezik ezt a fajtát „Bécsi kék óriásnak”. Azért, mert ő Óriás nyulakból szelektálta ki a kék színű nyulakat. Akkoriban a köztudatban sokan csak „Kék óriásnak” nevezték ezt a fajtát. Schultz valami teljesen mást akart tenyészteni, mint a mai bécsi kék. Célja az volt, hogy egy gyorsan növő fajta legyen, ami alkalmas hústermelésre és kiállításra is.

becsi_kek2.jpg

1903-ban importálták az első állatokat Németországba és rá két évvel később már bemutatták őket egy Hamburgi kiállításon. Az első években nagy vita volt arról, hogy melyik irányba induljon el a fajta tenyésztése. A tenyésztők egy részének a fontosabb volt a nagyobb testtömeg, míg mások a színre kívánták fordítani a nagyobb hangsúlyt. Kezdetben nagy viták voltak, hogy milyen is a pontos színárnyalat és a súlyhatárokat hol húzzák meg. A tenyésztés során kiderült, hogy ha a jellegzetes színt meg szeretnék tartani, akkor sokkal kisebb testtömegű utódokat kapnak. Így végül a Bécsi kék a középtestű nyulaknál foglalta el helyét.

becsi_kek3.jpg

A mai közepes méretű fajta minimális súlya 3,25 kg, a normál súlya 4,25 kg, maximális súlya 5,25 kg. Természetesen az ideális súlya körülbelül 4,5-5 kg között van. A kisseb súlyú egyedeket nem szabad tovább tenyészteni. A jó testsúlyú „Bécsi” típus sokkal jobb összhangot mutat, mint egy kisseb testtömegű. A fejen kifejezett a másodlagos ivarjelleg, a nőstények feje sokkal finomabb, mint az erőteljesebb bakoké. A fej széles homlokkal és széles orral együtt erős, jól összhangban lévő kerek és teljesen szőrös füllel mutat a legjobban. Ideális esetben a V alakú fülek a legjobbak. A fülek hossza 11,5-12,5cm. A nyak rövid, jól izmolt. A vállkötés feszes. A szőrzet dús és tömött, de ugyanakkor rugalmas is. A szőrzet közepesen hosszú (3cm) és egyenletes hosszúságú az egész testen. Erős közép kék szín az ideális, amely egyenletesen oszlik el az egésztesten, az aljszőrzet egy picit tompább világosabb színű. Egy tenyésztőnek nem kell arra törekednie, hogy az aljszőrzetet világosítsa. A testszínnek mentesnek kell lennie rozsdás színtől és fehér szőrszálaktól. A szemek színe kékes-szürke, sajnos nagyon gyakran előfordul, hogy barna szem szín. A karmok pigmentáltak.

becsi_kek4.jpg

A Bécsi Kék tipikus képviselője a kék szín. A színkódja ABCDG (Német) vagy ABCDE (nemzetközi).

2011-ben 120 db nyulat regisztráltak a Középtestű Nyúltenyésztők fajtaklubjában, ebből 70 db volt Bécsi Kék.

2012-ben 550 db regisztrált nyúlból 290 db volt Bécsi Kék.

2013-ban 610 db regisztrált nyúlból 332 db volt „Bécsi” fajta és 180 db volt Bécsi Kék.

Az adatokból is jól látszik, hogy a Bécsi Kék hazánk legnépszerűbb középtestű nyúl fajtája.