Bécsi kék

Bécsi kék
Bécsi kék
Bécsi kék
Bécsi kék

A Bécsi Kék már régóta egyik legismertebb és legelterjedtebb nyúlfajta Magyarországon.

1890-ben Schultz nevű bécsi tenyésztőnél jelent meg először, hogy két eltérő színű nyúl párosításból kék színű utódokat kapott. Ezután meg próbálták rögzíteni a kék színt. 1898-ban mutatták be először egy bécsi kiállításon ezt a fajtát. Voltak köztük közép és sötétkék színűek és kissé hosszú szőrű egyedek, a testtömegük jóval meghaladták a mai Bécsi Kékét.

A tenyésztés során kiderült, hogy ha a jellegzetes színt meg szeretnék tartani, akkor sokkal kisebb testtömegű utódokat kapnak. Így végül a Bécsi kék a középtestű nyulaknál foglalta el helyét.

Típus, testfelépítés, forma
A test enyhén megnyúlt, mégis henger alakú, elöl és hátul is ugyanolyan széles szabályos, szépen lekerekített hátvonallal. A mellkasi rész jól fejlett. A nyak rövid és a tarkó erős. A lábak erősek és közepesen hosszúak; melyek éppen középmagas tartást kölcsönöznek a nyúlnak. Idősebb nőstények esetében a kicsi, szép formájú toka megengedhető. Enyhe és súlyos hibák: Lásd: általános részben
Testsúly
A súly pontozása 3,25 – 3,75, 8,0 pont, 3,75 – 4,25 ,9,0 pont, 4,25 – 5,25 között 10,0 pont A normál súly 4,25 kg felett van. A minimális súly 3,25 kg. A legmagasabb súly 5,25 kg.
Szőrzet
A szőrzet közepesen hosszú, tömött, koronaszőre egyenletes. A fülek szőrrel sűrűn borítottak.
Fej, Fül
A fej jólfejlett. A homlok és a pofa széles, az orca jólfejlett. A fej szorosan illeszkedik a testhez, nyaka nem látható. A fülek jól illeszkednek a testhez, erősek és feszesek; 10–13,5 cm hosszukkal passzolnak a testhez kihangsúlyozva ezzel a bécsi nyulak típusát. Enyhe hibák: Nem megfelelően kifejlett fej. Vékony, vasalt fülek; kicsit rövidebbek, vagy hosszabbak a kelleténél, nem passzolnak a test méretéhez, vagy formájához. Súlyos hibák: A fejforma egyáltalán nem felel meg a fajtajellegnek, vagy az ivarnak. A fülek tartása egyáltalán nem megfelelő. A fülek hossza 9 cm alatt vagy 14,5 cm felett van.
Szín és egyenletesség
A fedőszőrzet színe fényes, színe az erős közepes kéktől a sötétkékig terjed. A szemek kékesszürkék, a körmök sötétek. A szín az egész testen egyenletes, de a has színe valamivel mattabb és nem fényes. Enyhe hibák: Enyhén világos fedőszőrzet (a szín enyhe kifakulása). Melíros vagy deres hatású fedőszőrzet; sötét szín. Világos bajuszszörök. Enyhe barnás árnyalat. Enyhén eltérő szemszín. A fej, a fülek, a mellkas és a lábak enyhe színeltérése. Enyhén fehér szőrrel tűzdeltség. Súlyos hibák: Túl világos fedőszőrzet (a szín erős kifakulása) vagy túl sötét, tehát fekete felé hajló fedőszőrzet. Erősen fehérrel tűzdelt fülperem. Látható fehér foltok a fedőszőrzeten. Nem kékesszürke szemszín. Kétféle, vagy pigmenthiányos (fehér) körömszín.
Fej és fülek
Az aljszőrzet egy kicsit világosabb, mint a fedőszőrzet. A szín tiszta és telített egészen a szőrszálak tövéig. Enyhe hibák: Enyhén barnás árnyalat a fedőszőrzet alatt. Enyhén világos, vagy tűzdelt aljszőrzet. Látható köztesszőrzet szín. Súlyos hibák: Nagyon barnás árnyalat a fedőszőrzet alatt. Kialakult köztesszőrzet szín. Egyáltalán nem tiszta, fehérrel tűzdelt aljszőrzet.
Ápoltság
Lásd: általános részben

Pontozás

Típus, testfelépítés, forma20
Testsúly10
Szőrzet20
Fej, Fül15
Szín és egyenletesség15
Fej és fülek 15
Ápoltság5
100