Angóra fehér

Angóra fehér
Angóra fehér
Típus, testfelépítés, forma
A test enyhén megnyúlt, henger alakú, lehetőleg ugyanolyan széles, mint amilyen magas. Az erős lábak közepesen hosszúak; a gyapjú miatt rövidebbnek és erősebbnek tűnnek, mint a normál szőrű nyulak lábai. A fej széles, erős és szorosan illeszkedik a testhez. A fülek szövete erős és feszes, 11–13 cm hosszukkal passzolnak a testhez; a nyúl felfelé hordja őket. Idősebb nőstények esetében a kicsi, szép formájú toka megengedhető. Enyhe hibák: Lásd: általános részben. Súlyos hibák: Lásd: általános részben. A fülek hossza 10 cm alatt vagy 14 cm felett van. A testformára vonatkozó bírálati kritériumok: A teljes gyapjúban lévő angórák testformájának megítélése nehezebb, mint a normál szőrű nyulaké, hiszen a gyapjúfürtök eltakarják az esetleges olyan testi hibákat, melyek a normál szőrű nyulak esetében sokkal jobban észrevehetők. Ezért fontos a bírálatkor megfelelően kitapogatni a nyúl testformáját.
Testsúly
A súly pontozása 2,50 – 3,00: 8,0 pont 3,00 – 3,50 ? 9,0 pont 3,50 – 5,25 : 10,0 pont A megfelelő súly 3,50 kg felett van. A minimális súly 2,50 kg. A legmagasabb súly 5,25 kg.
A gyapjú tömöttsége és hossza
A gyapjúnak annyira tömöttnek és jól fejlettnek kell lennie, hogy teljesen eltakarja a nyúl bőrét. A gyapjú értékét az aljszőrzet tömöttsége határozza meg. Minél tömöttebbek a gyapjúfürtök, annál értékesebb az állat. A gyapjú hosszúságának minimum 6 cm hosszúnak kell lennie (a fürtöket mérjük le). A nem bírált kiállítási állatoknál és a teljesítményosztályos bírálatkor a gyapjúnak minimum 3,5 cm hosszúnak kell lennie. A gyapjú hosszúságát nem mérik, hanem saccolják. Enyhe hibák: Kicsit vékony gyapjú, gyenge tömöttség. Kicsit rövidebb gyapjú. Kevés bajuszszőr. Súlyos hibák: Túl vékony gyapjú, túl gyenge tömöttség. A gyapjú hossza 3,5 cm alatt van. Teljesen hiányzó bajusz szőr.
A gyapjú egyenletessége
A gyapjúnak az egész testen egyenletesen tömöttnek kell lennie. A fülek szőrrel sűrűn borítottak (A fülpamacsot lásd a 6. pozícióban). Enyhe hibák: Kisebb gyapjú-növekedési zavarok, egyenetlen növekedés. Súlyos hibák: Nagyobb gyapjú-növekedési zavarok. Nagy kopasz foltok, melyeket a nyúl természetes testtartása mellett nem takar be a körülötte lévő szőr.
A gyapjú szerkezete
A három szőrszáltípusból álló kevert gyapjú egészséges, erős, szerkezete nem nemezesedik. a) Az aljszőrzet (pehelyszőr) erőteljes, és finoman hullámos, selyem puhaságú gyapjúszálakból áll. Ennek szőrnövekedése kiemelkedően jó. Elvárás a közepesen finom, egyenletes, hullámos, selyemcsillogású gyapjúszőrzet. b) Az átmeneti szőr a gyapjú minőségét adó pehelyszőrök az aljszőrzet és a fedőszőrzet között helyezkedik el. Hosszabbak, hullámosabbak és finomabbak, valamint szőrvégeik koronaszőr szerűek. c) A fedőszőrök (koronaszőr) túlnőnek a gyapjúszőrökön, egyenes lefutásúak és valamivel keményebbek. A koronaszőrvégek erősek. A nőstényeknek, különösen az idősebb nőstényeknek több a fedőszőre, mint a bakoknak. A gyapjú szerkezetének értékét a közepesen puha aljszőrzet, az átmenetiszőrök és a hosszabb, keményebb fedőszőrök aránya határozza meg. Enyhe hibák: Kicsit gyenge a gyapjú szerkezete; kevés fedőszőrszál. Kusza vagy vattaszerű gyapjú. Kisebb nemezes részek. Súlyos hibák: A szőr egyáltalán nem hullámosodik, hiányzó vagy levágott fedőszőrszálak. Erős nemezesedés.
Fajtajelleg (a fejen, a füleken és a lábakon lévő pamacs ill
Fajtajellegnek számít a fejen (üstök és pofaszakáll) és a lábakon lévő pamacs (papucs), és a fülpamacs. Az üstöknek jól fejlettnek kell lennie, de nem lóghat be az állat szemeibe. A pofaszakállnak is jól fejlettnek kell lennie. A fülpamacsnak túl kell lógnia a kerek fülvégeken. Az egész fület be kell borítania. A papucsnak is jól fejlettnek kell lennie. Enyhe hibák: Gyenge fajtajegyek. Az üstök rálóg a szemre. Súlyos hibák: A fajtajegyek teljes hiánya. A fehér angóra gyapja megfelelő tömöttség mellett (fürtökben nézve) enyhén krémszínű (elefántcsont színű); azonban azokon a testrészeken, ahol rövidebb a szőr (fej, fülek és lábak) tiszta fehér. Ez az eltérés nem számít színhibának. A piros szemű nyulak (albínó) szeme piros, a kék szemű nyulak szeme kék (leucizmus), a körmök nem pigmentáltak (fehér). Enyhe hibák: Enyhe színeltérések a testen, a fedőszőrzet a fejen nagyon szürkés árnyalatú. Súlyos hibák: Az elvárttól eltérő egyéb szemszín. Kétféle, vagy pigmentált körömszín.
Ápoltság
Lásd: általános részben.

Pontozás

Típus, testfelépítés, forma20
Testsúly10
A gyapjú tömöttsége és hossza20
A gyapjú egyenletessége15
A gyapjú szerkezete 15
Fajtajelleg (a fejen, a füleken és a lábakon lévő pamacs ill15
Ápoltság5
100