Származásilap Szabályzat

Középtestü Nyúltenyésztők Fajtaklubjának

Származási lap és tetoválási Szabályzata 

 

 

 1.      A származási lap célja:

 

A nyulak öröklődő küllemi tulajdonságainak és az ezek kialakításában szerepet játszó tényezők nyilvántartása olyan módon, hogy az egyes állat tenyészértéke felismerhető legyen és ez által az egész állomány nemesítése, a fajták fenntartása lehetővé váljon. A származási lap bizonyítja az egyed származását, eredményeiből tenyészértékére vonatkozó információk is levonhatóak.

2. A származási lap kiterjed:

Magyar Nyúltenyésztők Országos Egyesülete által elismert fajtákra, amik a Középtestűnyúl tenyésztők fajtaklubja által tenyésztett középnagy fajtacsoportba tartoznak.

3. Fogalom-meghatározások:

3.1. Származási lap:

A szervezet (Fajtaklub) által vezetett okirat, amely a fajtatiszta tenyészállatok tenyésztési adatainak nyilvántartására és igazolására szolgál. A származási lap igazolja az egyed származását, felsorolja a saját és ősei paramétereit tenyésztőjének adatait.

3.2. Származási lappal ellátott állomány:

 A származási lapban nyilvántartott egyedek összessége, amelyekről tenyésztési adatokat gyűjtenek.


3.3. Tenyészállat:

 Olyan, azonosító számmal vagy jellel ellátott és nyilvántartott állat, amely egyedileg azonosítható:
- Amelynek szüleit és nagyszüleit származási lappal vették, vagy jegyezték be.


 

 

4. Származási lap feltételei:


- Származási adatokat a Fajtaklub tagok tulajdonában lévő óriás fajtacsoportba tartozó állomány egyedeiről lehet gyűjteni.
- Származási alapadatgyűjtést minden Fajtaklub tag köteles ellenőrzésben tartott állományáról folytatni. Az adatgyűjtés módjának, az állatok jelölésének, a vezetett bizonylatoknak meg kell felelnie a Fajtaklub szabályzatának.

Tenyésztő feladata:

-  A tenyésztő köteles lehetővé tenni a Fajtaklub tenyésztői vezető számára az adatokba való betekintést és az ellenőrzés feltételeit.
- A születés tényét alombejelentőn rögzíteni kel, ami a tenyésztő feladata.

-  Továbbá tenyésztő kötelessége a születés napját, a született egyedszámot, ivart, egyéb szükséges adatokat rögzíteni, azokat később a tenyésztési vezető rendelkezésére bocsátani.
-  Származásuk és fenotípusuk alapján fajtatisztának tekinthetők, amelyeknek szülei és nagyszülei fajtatiszták származási lapban szerepelnek.

- A tenyésztési adatokról felvett információk valódiságáért a tenyésztő felel.

- A nyomtatványok a tenyésztési vezetőhöz történő időbeni eljuttatásáért, ami születést követő max 5 hónap is szintén a tenyésztő felel.

- Ha hibás adatok miatt a származási lapokat vissza kell vonni, újakat kell kiállítani, a tenyésztő költségén kell az újakat kiállítani.

- Ha a megfelelően megküldött adatok ellenére a származási lapok hibásan lettek kiállítva, a tenyésztő kötelessége azokat visszaküldeni a törzskönyvezésre.
 

A tenyésztői vezető személye, feladata:

Tenyésztési vezető személyében a következő feltételeknek kell megfelelnie:
- Magyar állampolgárság.
- Büntetlen és erkölcsileg feddhetetlen előélet.
- Tenyésztési múlttal és szakmai felkészültséggel kell rendelkeznie.
- Szakmai képzését, továbbképzését, vizsgáztatását, a fajtaklub biztosítja.

- A Fajtaklub által kinevezett tenyésztés vezető adatairól elérhetőségükről, a Fajtaklub ad tájékoztatást.

 

Tenyésztési vezető feladata:

- A tenyésztő által gyűjtött tenyésztési adatok számítógépre vitele és feldolgozása.
- A kiadott származási lapok ellenjegyzése.
- A Fajtaklub tenyésztési ügyeinek irányítása, koordinálása, felügyelete.
- Származási okmányok kiadásának felügyelete.

- Az importált tenyészállatok megőrzik eredeti számukat.

- A Fajtaklub tenyésztési döntéseihez szükséges tenyésztési információk előkészítése, javaslatok kidolgozása.

- Az utódok azonosító számát a tenyésztési vezető adja ki. Az azonosítás módját részletesen a tetoválási szabályzat tartalmazza.

-A származási lapot értelemszerűen kell kitölteni.

- Minden rovatba a megfelelő helyi értéknek kell szerepelni, a számokat mindig balról jobbra kell igazítani.
- Amennyiben az alapnyomtatványokon javítást eszközölnek, azt jól láthatóan kell elvégezni, illetve csillaggal megjelölni és feltüntetni a javítás napját, kézjegyével igazolnia a javítás elvégzését.

- Hibás adat bejegyzése esetén azt egy vonallal át kell húzni, és a következő sorban a hibátlan adatot kell rögzíteni.

- Hiányosan kitöltött nyomtatványt nem szabad feldolgozni.
- Származási igazolás egy egyedről csak egyszer állítható ki. Elvesztése esetén csak hiteles másodlat adható ki.

-A származási okmányok helyes, a beérkezett adatlapoknak megfelelő kitöltéséért a tenyésztési vezető felel.

- Származási lapot csak a Fajtaklub tenyésztési vezetője állíthat ki.
-A származási lapot, csak a tenyésztési vezető írhatja alá.

 

 

 

 

Tetoválási szabályzat

- Tetováló maga a tenyésztő.

- Amennyiben ezt nem vállalja, kérheti a Fajtaklubtól tenyésztés vezető kiküldését, akinek díjazását a tenyésztő fizeti (kiszállási díj, tetoválási díj).

A tetoválás technológiája
1. Az alomban a tetoválást mindig a bakokkal kell kezdeni.
2. A tetováló fogóba gondosan kell behelyezni a megfelelő számokat.
3. A tetováló köteles minden egyes tetoválási művelet előtt próbanyomást végezni egy keményebb papírra (rajzpapír). Gondosan ellenőrizni kell, hogy a számok jól lettek-e behelyezve a tetováló fogóba. Ha hibás, javítani kell. Ez esetben ismét kötelező a papír próbanyomás!
4. A tetoválás a nyúl bal és jobb fülébe történik úgy, hogy jobb fülben a betűjelzés után a számok a fülhegytől befelé kezdődjenek, a bal fülben a sorszám a fültőtől kezdődik és a fülhegy felé tart (ábra). Bal fülbe az ország jele, a születési évszám utolsó számjegye és a születési hónap számjegyekkel kerül. A jobb fülbe a fajtaklub azonosítója: K és a sorszám, amely a származási lapon szerepel.

Az ábra jelentése:
Bal fül: H 2. 3: olyan nyúlról van szó, amely az adott fajtában Magyarországon, 2013-ban, február hónapban született.

Jobb fül: K 112: a száztizenkettő sorszámot kapta a fajtájában.

Azonos fajtában két ugyanolyan tetoválás nem fordulhat elő. A sorszámok kiadása évente újrakezdődik.
 

5. Miután a tetováló az előírásnak megfelelően előkészítette a tetováló fogót, a tenyésztő vagy segítő ölébe veszi a kiválasztott, tetoválandó kölyköt. A tetováló alkoholos vattával jól megtisztítja – zsírtalanítja – a fülkagylójának belső és külső részét úgy, hogy az alkohol a hallójáratba ne folyjon, mert az alkoholmaró hatása a hámréteget károsíthatja.
6. A tisztítás után a tetováló a tetováló fogót a megfelelő helyre a jobb fülkagyló középvonalán a hallójárat felöli porc mellé – gondosan rá kell helyezni a kisimított fülkagylóra úgy, hogy a fogó számtüskés része a fülkagyló belsején, a fogó gumis része a fülkagyló külső felületén legyen.
7. Amikor a tetováló fogó a megfelelő helyen van, a fogót kellő erővel, határozott egyszeri nyomással kell összeszorítani, majd kiengedni.
8. Ezután a tetováló a fülkagylót mindkét keze gumikesztyűs mutató- és hüvelykujjai, közé fogja és a fülkagylót – a fogónyomat helyén ívelten masszírozza, hogy a fogónyomat pontjai kinyílva minél több festékanyag befogadására legyenek képesek.
9. Ezután a tetováló festékből ráken a fülkagyló belső részére és azt – gumikesztyűs kézzel – gondosan bedörzsöli a tetováló fogó nyomatánál nagyobb felületen.
10. A számtűket minden tetovált nyúl után, jóddal, illetve egyéb fertőtlenítő szerrel fertőtleníteni kell, almonként pedig kifőzéssel kell a számtűket fertőtleníteni.